26 Eylül 2009 Cumartesi

Çerçeveci Geldi Haaaanımm!

Düven, harmanda ekinlerin (buğday, arpa, yulaf, vb.) tanelerini sapından ayırmak için kullanılan, önüne koşulan hayvanlarla çekilen, alt yüzeyinde keskin çakmak taşları çakılı olan kızak biçiminde araçtır.
Fotoğrafını da görünce sanırım düvenin ne olduğunu hatırladınız. Gelişen teknoloji ile birlikte tarımda kullanılan bu alet artık önemini yitirmiştir ve genelde bahçe dekorasyonunda kullanıldığı bilinmektedir.
Ben de bu düveni alışılagelmişin dışında; “iç mekanda nasıl kullanabiliriz?” sorusunun cevabını aradım ve sanırım buldum. Bakalım beğenecek misiniz…
Benim kullanmayı düşündüğüm düven, artık nerdeyse çürümek üzereydi. Kenar kısımları oldukça yıpranmıştı. O yüzden yapabileceklerim hakkında çok fazla alternatifim olmadı.
Düveni öncelikle bir marangoza götürüp çürümüş kısımlarını kestirip dört parçaya böldürdüm. ( Bu işi yapması için marangozu ikna etmek oldukça zor oldu : ) Çünkü marangozluk hayatı boyunca yaptığı en saçma iş gibi geldi ona ). Ardından elde ettiğim bu dört parçayı bir çerçeve oluşturacak şekilde uzun çiviler ile sabitledim. Talaş artıklarını tamamıyla temizledikten sonra yarı mat vernik ile vernikledim. Kuruduktan sonra hazır hale gelen çerçeveme resmimi takıp duvara astım( Bunun yanında daha alternatif fikirlerde üretebilirsiniz; ayna taktırmak gibi)…
Ve işte sonuç:


Ayna takılmış hali;