19 Eylül 2009 Cumartesi

Artık Rüzgarın Sesini Dinliyorum... Ya siz?Yazlıkların bahçelerinde ve balkonlarda tangır tungur öten rüzgar çanlarını elbetteki görmüşsünüzdür. Piyasada oldukça farklı çeşitleri de bulunmakta. Bunlardan bende yapıp, hem daha ucuza hem de daha uygun fiyata yapabilirim endişesi içine girmişken, mısır sapından bambu etkisi yaratmak aklıma geldi. Ve bunların bir arada durmalarını sağlamam içinde ayrı bir malzemeye ihtiyacım vardı. Bu işte fazlasıyla kullanılan kurumuş su kabakları da işimi görecekti.Kurumuş mısır saplarını farklı uzunluklarda kestikten sonra ocakta kimi yerlerini yakarak otantik bir etki yarattım ve vernikleyerek kurumaya bıraktım.
Su kabağının sadeliğini de beni oldukça rahatsız etmişti. Nalburdan 3 TL’ye aldığım havya ile kabağın üzerini yakmak suretiyle motifler oluşturdum ve kimi yerlerinde de delikler açtım.
Vernikleri kuruyan sahte bambularımın her iki ucunu keten iplerle sararak daha estetik bir görüntü kazandırdım.

Bir midyecinin çöpünden aldığım midye kabuklarını sıcak silikon ile birbirine yapıştırarak farklı bir görünüm yarattım.


Sıra tüm bu malzemelerin birleştirilmesine gelmişti. Kurumuş mısır koçanlarını tel tel ayırarak ıslattım ve bildiğimiz saç örgüsü gibi birbirine ekleye ekleye ördüm. Sahte bambularımı hazırlamış oldum kabağa bu mısır ipleri ile bağladım ve rüzgar çanımı tamamladım.

Ve sonuç;