26 Eylül 2009 Cumartesi

Bir Keşfedilme Hikayesi...
Yine farklı bir dere kenarı hikayesiyle sizlerleyim…Artık bahçe dekorasyonunda da, ehlileştirilip yetiştirilmeye başlanan bu sarmaşık türünü mutlaka görmüşsünüzdür… Bu yabani sarmaşık türü dere kenarlarında ve nemli ormanlarda bol miktarda bulunmakta.
 


Adapazarı semalarında gittiğim bir keşif gezisinde, dere kenarında ağaç gövdelerine sarılmış bu sarmaşıklara rastladım. Bir doğa sever olarak bunların kurumuş olduklarını belirtmek isterim. Sarmaşıklar artık yaşam mücadelelerini tamamlamış, öylece keşfedilmeyi bekliyorlardı. Ve bende onları şöhret yapmak için bulundukları bataklıktan söküp aldım.

Öncelikle sarmaşıkların üzerlerini kaplayan kabukları, maket bıçağı yardımıyla temizledim. Bu oldukça uzun zamanımı aldı. (3 gün kadar)Temizlenen sarmaşıkları dairesel bir form oluşturacak bir şekilde birleştirdim. Bağlantı yerlerinde de şeffaf, plastik kelepçeler kullandım.Ardından sarmaşıkların sağlam bir şekilde ayakta durmalarını sağlamak için dört ayrı tahtanın birleşiminden oluşan bir kaide hazırladım.
Ve son olarak doğallığını bozmamak için yarı mat vernik ile vernikledim.Ve sonuç;

Flaşlı Çekim;


Flaşsız Çekim;