22 Kasım 2009 Pazar

Ahşap Kablo Sevk Makaralarını Nasıl Değerlendirmeli?
Hemen hemen herkesin hayatında mutlaka bir kez de olsa gördüğü bir şeydir herhalde ahşap kablo sevk makaraları. Genellikle elektrik işi ile ilgili çalışmaların yapıldığı inşaat vb. gibi mekanlarda görmeniz olasıdır. Bununla birlikte elektrik işi yapan dükkanlarda da rastlayabilirsiniz. Ben oldum olası sevmişimdir bu makaraların formunu. Her gördüğümde acaba bundan ne yapmalı diye mutlaka düşünürüm. Geçmişte bir fırsat yakalamış ve öğrenciliğim sırasında salonumda yemek masası olarak kullanmıştım. Sonrasında kıymetini bilmediğimden mütevellit ziyanlara karıştı gitti…

Gelelim bu kadar laf salatasını neden yaptığımıza;


Ahşap kablo sevk makaraları ile yapılabilecekler hakkında sizlerle birkaç geridönüşüm çalışmasını paylaşmakta fayda görüyorum.Orta boylarda üretimi yapılan ahşap kablo sevk makaraları ile yapılmış bir puf karşınızda. Göründüğü üzre yapımı da oldukça basit. Makaranın ahşabını istediğiniz renkte Plastik boya(su bazlı) yada yağlıboya ile boyadıktan(yağlı boya ile boyamak istiyorsanız öncesinde astar boya atmanız gerektiğini de unutmayınız) sonra iş oturma yerini yapmaya geliyor. Döşemecilerden kolaylıkla bulacağınız döşeme süngeri ile üst kısmını kaplayıp beğendiğiniz desende ve türde aldığınız döşemelik kumaş ile kaplayacaksınız.
 
Puf fotoğraflarına ait alıntılar için buradan buyrun....

Ve yine alternatif bir çözüm önerisi üretmişler; sallanan sandalye… Bunu yapmak için biraz teknik desteğe ihtiyacınız olsa da imkansız gibi görünmüyor.

                              

                                           
Sallanan sandalye fotoğraflarına ait alıntılar için buradan buyrun