12 Ağustos 2013 Pazartesi

ATIK MALZEMELERLE YENİ BİR BAŞLANGIÇ


Farklı işlevlere sahip bir çok materyal zaman zaman arayıpta bulamadığımız çözümlere dönüşebiliyor. Neye ihtiyacımızın olduğunun ve etrafımıza biraz alıcı gözle bakmanın bize kazandıracağı çok şey olduğunu söyleyebiliriz. Bu fikirlerin sadece bize ait olması gerekmiyor elbette... Başkalarının yapıp paylaştıkları çözümler bizim için denemenin cesaret verici ilk örneğine de dönüşebiliyor.


Teknolojinin oldukça gelişmiş olması ve olayların cep telefonları gibi hemen hemen herkeste bulunan görüntü kaydedicilerle arşivlenmesi paylaşımların daha da artmasına olanak sağlayan bir başka detay olarak karşımıza çıkıyor. İnternet üzerinde bir çok sitede ve sosyal ağlarda hayata dair çözümlerin insanlar tarafından oldukça yaygın bir şekilde paylaşıldığını görür olduk. Hepimizin kullandığı bir tarağın bile işlevsel olarak asıl amacı dışında  başka şekilerde de kullanılabileceğini kanıtlayan zekice bir örnek bize herşeyi anlatıyor. Özellikle kısa çivileri çakma konusunda  mutlaka hepimizin başarısızlıkla sonuçlanmış girişimleri söz konusudur. Bunun için ihtiyacımız olan sadece basit bir tarak...

Yine teknoloji bize akıl almaz imkanlar sunduğu gibi doğaya karşı yarattığı tahribatla da kendinden oldukça fazla söz ettiriyor. Özellikle hayatımızın heryerine dahil olan plastik ürünler... Günümüzde geridönüşüm yolu ile bir nebzede olsa tedbir almaya yönelik girşimler  olsa da; ne yazık ki plastik atıklar konusunda insanların bilinçsizliği ile bütünleşen dev bir yıkım da söz konusu.

Plastik ambalajların kimyasal geridönüşümünün yanı sıra ev dekorasyonunda, mutfakta ve  banyo gibi bir çok yerde daha farklı şekillerde kullanımıda mevcut. Sadece biraz ipucuna ihtiyacımız var...Ya da böyle başka bir fikre;Çözüm olarak üretilebilecek çok şey var. Uzun süreli gittiğimiz tatillerimizde bile bizim için çiçeklerimize birilerinin bakmasına ihtiyaç duyarız. En azından sulanmasına... Basit bir pet şişe bu işi sizin yerinize oldukça başarılı bir şekilde yapacaktır... Nasıl mı?


Hurdacılarda, bazen bir çöpün kenarında ya da hiç aklımıza gelmeyecek bir yerde  öylece atılıp bir şekilde kaderini bekleyen araba lastiklerinden de muhteşem çözümler üretildiği bir gerçek...

İşte buna birkaç örnek;